Како да се ослободите од миризбата на цигари во домот?

Ако вие или барем еден член од вашето семејство редовно консумира цигари, непријатниот мирис на тутун останува во просторот.

Чадот од цигарите е еден од најупорните мирис во домот, а особено им пречи на непушачите.

Како да се ослободите од мирисот на тутун на природен начин?

Бел вински оцет

Белиот вински оцет е еден од најдобрите неутрализатори на чадот од цигарите. Подгответе мешавина од топла вода и оцет, а потоа исчистете ги сите површини со крпа. Избришете ги масите, гардеробите, полиците и другите места за складирање. Можете исто така да ги избришете подовите и прозорците.

Сода бикарбона

Содата ставете ја во сад, кој потоа ќе го ставите во местото за пушење. Можете исто така да прскате сода на подот и да ја оставите 24 часа, а потоа едноставно да ја исчистите со правосмукалка. На овој начин можете да се ослободите од мирисите од теписите, мебелот и фотелјите.

Мирис на цитрус

Брзо, ефикасно и природно ќе се ослободите од мирисот на тутун со лимони и портокали. Излупете ги, поделете ги на парчиња, а потоа наредете ги во помали чинии. Ставете ги низ целиот стан и оставете ги да се исушат. Пријатен мирис наскоро ќе го исполни просторот.

Помагаат и мирисливите свеќи

За отстранување на мирисот од цигарите помагаат и мирисливите свеќи, кои можете да ги ставите во садови со зрна кафе или со суви цветови на лаванда.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи