Османи: Во Грција нема ентузијазам за промена на таблите според Преспанскиот договор

Facebook
Twitter
Email
Print


Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција  Бујар Османи и Никос Дендијас, за време на средбата во Скопје изјавија дека и двете земји силно веруваат во Преспанскиот договор.

„Го отворив прашањето за сообраќајните знаци во Грција на оваа средба и разговарав за техничките причини за недовршување на овие прашања во грчкиот парламент. И се договоривме за начините на кои тие ќе се реализираат во наредниот период. Што се однесува до табелите, објаснувањето е дека локалните власти се тие што не покажуваат ентузијазам, но и за ова прашање разговаравме подетално и мислам дека во следниот период ќе има решение “, изјави Османи.

Дендијас рече дека Грција може да биде најдобриот пријател на Македонија и според него, Грција е задоволна од досегашната имплементација.

„Преземени се многу чекори, од кои едниот е отстранување на знакот пред зградата во која се наоѓаме, именуван по кралот Филип, таткото на Александар Велики, бидејќи заедно се согласивме дека во тоа време вашите предци се уште не пристигнале на Балканот. Тие немаа можност да се борат под водство на Александар Македонски во длабочините на Азија. Името на Археолошкиот музеј беше сменето како и знаците на граничните точки. Спроведувањето на договорот не е бирократска работа, за тоа, има временски рок“, рече Дендијас.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи