Вработените во Google ќе работат од далечина до идната година


Гугл нема да бара од своите вработени да се вратат во канцелариите најмалку до 10 јануари 2022 година, соопшти извршниот директор Сундар Пичaи.

„После 10 јануари, ќе им овозможиме на земјите и локациите да одредат кога вработените ќе се вратат во канцеларија, врз основа на локалните услови, кои многу се разликуваат од канцеларија до канцеларија“, рече Пичаи.

Вработените ќе добијат известување на 30 дена пред да се побара од нив да се вратат.

Ова е втора одлука на Гугл за пролонгирање на враќањето во канцелариите во последните месеци, откако го одложи враќањето од септември за октомври.

Причината е загриженоста поради ширењето на делта варијантата на коронавирусот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи