Македонија е на прво место во Европа и на шесто место во светски рамки по смртност од ковид-19

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Истражување за првата половина од 2021 година покажува дека Македонија е на самиот врв на табелата на европски земји со највисока стапка на смртност од ковид-19.

Процентот на прекумерна смртност во Македонија изнесува 49%.

На светско ниво, нашата држава е на шестото место. Поголема смртност од нас имале само Перу, Еквадор, Боливија, Мексико и Колумбија.

Според најновиот извештај на Институтот за јавно здравје заклучно со 29.8.2021, во Македонија се регистрирани 5901 смртен случај.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи