Див Запад: Во Тексас ќе може да се носи оружје на јавно место без посебна дозвола


Од вчера, 1ви септември, во американската сојузна држава Тексас стапи на сила новиот Закон за оружје кој им овозможува на повеќето граѓани кои легално поседуваат огнено оружје да го носат отворено на јавни места без да добијат специјална дозвола или обука.

Контроверзниот закон што беше усвоен во мај од Сенатот и Претставничкиот дом, во кој доминираат републиканците, им овозможува на сите лица над 21 година и на кои не им е забрането да поседуваат оружје да го носат јавно без дозвола, соопштува Си -Ен -Ен.

Податоците покажуваат дека инцидентите на вооружено насилство оваа година забележале пораст од 50 % во споредба со истиот период во 2019 година, кога имало 2.100 престрелки.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи