Над 50 % од ковид-вакцините употребени во Македонија се од кинеските производители

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Според податоци од Министерството за здравство кои ги доби Призма БИРН, вкупно 55 % од ковид-вакцините што се употребени во Македoнија, потекнуваат од Кина.

Македонските граѓани до сега примиле околу 680.000 дози од кинеските производители на ковид-вакцините.

Заклучно со 21 август, искористени биле околу 382.000 дози од „Синовак“ и околу 300.000 од „Синофарм“.

По производител, најмногу аплицирани дози, нешто преку 400.000, се од „Фајзер“. Од „АстраЗенека“ примени се 108.000 дози, а од руската „Спуник В“ употребени се нешто повеќе од 45.000.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи