Хеликоптер спасува крави од Швајцарските Алпи

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Повредени крави во Швајцарија биле пренесени со авион до подножјето на алпските ливади со хеликоптер.

Околу десетина животни биле подигнати со хеликоптер од ливадата до планинскиот премин Клаузенпас, кој се наоѓа на околу 1.950 метри надморска височина, во петокот.

Кравите знаат да залутаат, па сточарите се принудени да прибегнат кон креативни решенија за да ги донесат своите животни дома, вклучително и да им дозволат на кравите да летаат со хеликоптери.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи