Кампања на Влада: „Сега се е јавно, корупцијата не се исплати“, Заев повика граѓаните да пријавуваат корупција

Facebook
Twitter
Email
Print

Play Video

Владата од денеска ја почнува кампањата „Сега се е јавно, корупцијата не се исплати“ која е насочена кон целосно искоренување на оваа појава во општеството. Целта е да се мобилизираат и охрабрат граѓаните и јавната администрација во обезбедувањето на заштитни механизми и отпор против корупцијата.

Премиерот Зоран Заев ги повика граѓаните да не се плашат и да почнат да пријавуваат корупција, на денешната прес-конференција со вицепремиерот Љупчо Николовски. Но, рече дека на проверка на профит кој не се совпаѓа со заработувачката, освен јавните функционери и администрацијата, ќе бидат подложни и граѓаните.

„Граѓани не се плашете, пријавувајте корупција. Најсилната помош која треба да ја добиеме е од граѓаните. Тие треба да пријавуваат“, порача Заев.

Вицепремиерот Николовски рече дека во изминатиот период се менува пристапот и оти сега секој може со само неколку клика да ги види сите јавни набавки, учесници во тендери и други информации.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи