Романија ја стави Македонија на „црвената ковид листа“

Facebook
Twitter
Email
Print


Романиja ja ажурираше „црвена листа” на земји или области со висок епидемиолошки ризик од ковид-19 и таа стапува во сила на 5 септември, соопшти романската агенција Агерпрес.

На оваа „црвена листа“ е вклучена и Македонија.

Покрај Македонија, на оваа листа се Србија, Црна Гора, како и Естонија, Албанија, Тунис, Маурициус, Јамајка, Либан, Палестина, Белизе, Антигва и Барбуда, Суринам и Брунеи.

По падот на бројот на нови случаи на коронавирус, Шпанија, Лихтенштајн и Мароко се во „жолтата зона”.

Со зголемување на инциденцата, Норвешка, Австрија, Босна и Херцеговина, Луксембург, Виетнам и Обединетите Арапски Емирати се преселија во „жолтата зона”, додека Финска, Малта, Андора влегоа во „зелената зона”.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи