Меѓународен настан „волонтеризам во криза“


Во рамките на Проектот ЕРАС се одржа меѓународниот настан „Волонтеризам во криза“ во Летонија во периодот 18-20 август 2021 година. Настанот се одржа во Центарот за деца и младинци во регионот Кулдига и на платформата ЗООМ. Претставниците од Р.С.Македонија преку Здружение Центар за граѓанска иницијатива Прилеп зедоа учество на овој настан преку платформата ЗООМ. Останатите проектни активности во Латвија се одвиваа во општината Кекава, Рига и Кулдига.

Најпрво невладината организација „Солис Тувник“ заедно со проектот „ЕРАС – Европска алијанса за поддршка на волонтерите“ од Словенија, Србија и Унгарија се сретнаа со градоначалникот, Г-дин Новад Јурис Шилко. За време на средбата, градоначалникот го сподели своето искуство за волонтирање и со учесниците разговараше за доброволната работа.

Во првата половина од денот, учесниците учествуваа во дискусија за волонтирање на меѓународниот настан „Волонтаризмот во криза“ во Летонија. Во втората половина од денот, учесниците се запознаа со Центарот за деца и младинци во регионот Кулдига (центри Kuldīgas novada Bērnu un jauniešu). Учесниците потоа отидоа на местото каде што се одржал првиот фестивал за демократија во Кулдига. На крајот на денот, учесниците ја запознаа Кулдига со учество во ориентациска игра „Време е да се запознае КУЛДИГА!“ во реализација на невладината организација „Солис Тувик“.

Активен и исполнет ден – нови впечатоци, споделување искуства, размена на знаење!

На меѓународниот настан „Волонтеризам во криза“ во Летонија, последниот ден, учесниците ги посетија Градините на Спорта Пилс (Sporta pils dārzi). Членката на заедницата Градини на Спорта Пилс и градинарката г -ѓа Сабине Скудра раскажаа за иницијативата на граѓаните да учествуваат во развојот на градот, ја покажаа областа и го споделија своето искуство како градинар.

Невладината организација „Солис Тувик“ им се заблагодари на сите учесници на меѓународниот настан „Волонтаризмот во криза“ во Летонија, кои учествуваа во активностите и лично и од платформата ЗООМ.

Автор: Центар за граѓанска иницијатива

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи