Тутунарите до лозарите : Внимавајте да не бидете излажани како ние

Тутунарите денеска преку соопштение излегоа со поддршка за лозарите.

„Со жалење можам да констатирам дека лозарите како и минатата година повторно може да бидат изиграни и прелажани како од винариите така и од институциите и родот да им биде земен така речи по багателни цени.

Да не наседнуваат на никакви преговори и разговори кои имаат за цел да се купува време а откупот да си тече и грозјето да се дава по мизерни цени. Истото ова ни се случи нас на тутунарите во минатата реколта и можам да кажам дека ниту тутунот се откупи во целост ниту пак имаше ефект од преговорите.

Затоа ние како земјоделски и тутунски здруженија даваме максимална подршка и ве охрабруваме да истраете на блокадите и вашите барања, бидејќи поучени од лично искуство ве уверуваме дека само така може да се изборите за подобри цени.

Игор Мирчески, координатор на новоформираните здруженија на тутунарите

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи