Бензините и дизелот повторно поскапуваат

Facebook
Twitter
Email
Print


Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги донесе одлука со која се врши зголемување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во однос на Одлуката од 30.8.2021 година.

Малопродажните цени на бензините ЕУРОСУПЕР БС-95 и ЕУРОСУПЕР БС-98 и на ЕУРОДИЗЕЛ (Д-Е V) се зголемуваат за 1,00 денар/литар, додека малопродажната цена на Екстра лесното масло за домаќинство (ЕЛ-1) се зголемува за 0,50 денар/литар.

Малопродажната цена на Мазутот М-1 НС се зголемува за 0,824 денар/килограм и сега ќе изнесува 37,843 ден/кг.

Од 07.9.2021 година од 00:01 часот максималните цени на нафтените деривати ќе изнесуваат:

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95   72,00 (денари/литар);

Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС -98   74,00 (денари/литар);

Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V)   63,50 (денари/литар);

Масло за горење Екстра лесно 1 (ЕЛ-1)   63,00 (денари/литар) и

Мазут М-1 НС   37,843 (денари/килограм).

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи