На првиот ден од пописот попишани 94 975 лица

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


На првиот ден од пописот попишани се 91.681 лице, 28.355 домаќинства и 37.404 станови.

Спроведувањето почнало без одбивање од страна на граѓаните, а не бил пријавен ниту каков било технички проблем, според директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски, кој ги повика граѓаните да соработуваат за да се добијат релевантни податоци. Тој повтори дека попишувањето е безбедно во однос на ширењето на коронавирусот и нагласи дека попишувачите имаат соодветни легитимации кои мораат да ги покажат.

Земјата е поделена на 50 пописни реони, а за подготовка, организација и спроведување е задолжен ДЗС. Во организацијата и спроведувањето на пописот учествуваат и Советот за статистика, комисиите за пописните реони, државните инструктори, реонските инструктори, реонските попишувачи и други учесници, согласно одредбите од законот за попис на населението.

Пописот е предвидено да трае до 30 септември, а според директорот Симовски првите податоци треба да бидат објавени најдоцна до јануари следната година.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи