Со авион прелета низ 2 тунели и влезе во Гинис

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print

Италијанскиот пилот Дарио Коста во саботата влезе во Гинисовата книга на рекорди кога со својот авион прелета низ 2 тунели на автопатот Северна Мармара во Истанбул.

Неговиот лет низ тунелите Т1 и Т2 траеше вкупно 43,44 секунди, со што Коста го собори светскиот рекорд во најдолгиот лет со авион низ тунел.

Храбриот пилот се спушти на само еден метар над земјата и имаше само четири метри од двете страни на неговиот специјално направен авион. Вкупната должина на летот беше 1.610 метри. Помина низ два тунели со просечна брзина од 245 км/ч.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи