Царовска: Бојкотот нема да користи никому

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Ниедно училиште не е затворено поради бојкот, кажа денеска министерката за образование и наука Мила  Царовска откако беше најавена блокада на наставата.

„Ниту едно училиште не е затворено заради бојкот. Бојкотот не врши работа на никого, а најмалку е во интерес на учениците. Јас како министерка, и ние како Влада, интензивно се трудиме да обезбедиме образование коешто работи и е во функција на секое дете“, рече Царовска.

Таа посочи дека новата програма треба да даде квалитет и да ги насочи учениците да учат и да ги поврзуваат сите теми кои се дадени во наставните програми и понатаму во животот да можат да ги применат тие знаења.

„Квалитетно и инклузивно образование значи пристап до образование за секое дете. Тоа го овозможуваме со реформските процеси и новата Концепција за основно образование“, додаде Царовска на нејзиниот Фејсбук профил.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи