Цело одделение и еден наставник од Прилеп во изолација поради корона


Eдно одделение со 21 ученик од прилепското основно училиште ООУ „Гоце Делчев“ од денеска е во изолација, поради ученик во деветолетката кој бил позитивен на тестот за коронавирусот.

Во изолација е и 1 предметен наставник кој имал контакт со него.

Според Каролина Николоска, советник за образование во прилепската локална самоуправа одделението ќе следи онлајн настава.

„Учениците од деветто одделение ќе следат настава онлајн, а предметниот наставник ќе предава онлајн додека е во изолација. Инаку, во сите основни и средни училишта наставата се одвива без проблеми и застој“, вели Николоска за Инфо Компас.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи