Откриени фалсификувани ПЦР-тестови на Табановце и на скопскиот аеродром

Facebook
Twitter
Email
Print


На 08.09.2021 полициски службеници од Регионалниот центар за гранични работи Север откриле 11 фалсификувани негативни ПЦР тестови.

При проверка на ПЦР тестови приложени од македонски државјани на Граничниот премин Табановце биле откриени девет фалсификувани негативни ПЦР тестови, додека на Граничниот премин Меѓународен аеродром Скопје биле откриени два фалсификувани тестови.

Со сите 11 лица бил извршен разговор, при што појасниле дека тестовите ги набавиле од посредници за сума од 1000 до 2000 денари. По целосно документирање на случаите против нив ќе бидат поднесени пријави по член 378 од Кривичниот законик – „фалсификување исправа“ и по член 206 – „непостапување според здравствените прописи за време на епидемија“.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи