Македонија има свои претставници меѓу судиите, Николов и Начевски ја предводат листата на судии за ЕП 2022

Facebook
Twitter
Email
Print


Најдобрата македонска судиска двојка Славе Николов – Ѓорѓи Начевски, ќе ја дели правдата и на Европското ракометно првенство кои во јануари идната година ќе се одржи во Унгарија и Словачка. Македонците сигурно ќе бидат и едни од главните фаворити да ја судат завршницата и на овој турнир.

Во последните десетина години македонските судии постојано се дел од големите ракометни турнири, па тие и овој пат ја предводат листата на која се наоѓаат 18 двојки – судии.

Судии за ЕП 2022

Македонија: Славе Николов/Ѓорѓи Начевски

Австрија: Радојко Бркиќ/Андреј Јусуфхоџиќ

Хрватска: Матија Губица/Борис Милошевиќ

Чешка: Вацлав Хорачек/Јири Новотни

Данска: Мадс Хансен/Јеспер Мадсен

Шпанија: Андреу Марин/Игнасио Гарсија Серадиља

Германија: Роберт Шулце/Тобијас Тонис

Унгарија: Адам Биро/Оливер Кис

Исланд: Јонас Елијасон/Антон Палсон

Литванија: Ваидас Мазејка/Миндаугас Гателис

Црна Гора: Иван Павичевиќ/Милош Ражнатовиќ

Португалија: Дуарте Сантос/Рикардо Фонсека

РОманија: Богдан Николар Старк/Ромео Михаи Стефан

Словенија: Бојан Лах/Давид Сок

Србија: Ненад Николиќ/Душан Стојковиќ

Швајцарија: Артур Брунер/Морад Салах

Словачка: Борис Мандак/Марио Рудински

Шведска: Мирза Куртагиќ/Матијас Ветервик

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи