На ред дојдоа и борчињата околу езерото


Наши читатели, вљубеници во природата, ни испратија фотографии од нелегално исечени борови дрвја околу вештачкотое езеро кај Прилеп, односно на потегот околу езерото кога до него се стигнува од месноста Маркова чешма.

Ова е само уште показател дека државата со години ниту презема нешто, ниту пак има намера да преземе нешто, во врска со дрвокрадците кои ги опустошија буквално сите планини околу Прилеп.

Цели предели во прилепско се претворени во пустини. Засега ниту една Влада не собра храброст да се соочи со дрвната мафија.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи