Пристигнаа германските експерти за истрагата на пожарот во тетовската модуларна болница

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Германските експерти од Федералната криминалистика (Bundeskriminalamt), пристигнаа денеска во Тетово за да помогнат околу истрагата за несреќата во модуларниот ковид центар во која загинаа 14 лица.

Владата пред неколку дена соопшти дека била потврдена поддршката од Германија за да пристигнат стручни лица во земјава со највисок степен на експертиза во истраги при несреќи за да помогнат во утврдувањето на причините за пожарот.

Тимот кој доаѓа од Германија е со висока експертиза во поддршката при истраги, особено во делот на форензички науки, днк анализи, електронски истраги и идентификација.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи