Раздор во ВМРО-НП помеѓу централата и ОК во Прилеп, дали е под знак прашалник коалицијата со СДСМ на локално ниво


Дали е на повидок раздор во ВМРО-НП помеѓу централата и Општинскиот комитет во Прилеп. Горан Јорданоски, член на Централен комитет на ВМРО-НП и член на Општински комитет Прилеп, за Инфо Компас, истакна дека се крајно револтирани од одлуката на генералниот секретар на ВМРО-НП, Љупчо Балковски, кој за кандидат за советник за наредните локални избори поставил друг член, наместо тој кој што го избрале ОК на ВМРО-НП во Прилеп.

„Во ВМРО-НП Прилеп има големо незадовство кон генералниот секретар Љупчо Балковски за двојни игри и непочитување на одлуката за избор на кандидат за советник при ОК на ВМРО НП во Прилеп. И при тоа ја доведува под прашање коалицијата на локално ниво со СДСМ како и нашето учество во Прилеп на локалните избори. Вечерва ќе заседава Општинскиот комитет на ВМРО-НП во Прилеп, а одлуката од истата ќе биде соопштена во понеделник во 10 часот на прес конференција“, истакна за Инфо Компас, Горан Јорданоски, член на Извршиниот комитет на ВМРО-НП.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи