ДЗС: Досега попишани 419.485 лица


Од Државниот завод за статистика информираат дека пописот во земјава непречено се одвивал и изминатиов викенд.

Досега се попишани 419.485 лица, 129.614 домаќинства и 173.439 станови низ целата земја, заклучно со 12 септември во 20 часот.

Можноста за самопопишување на лица во странство досега ја искористиле – 192.538 лица.

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Македонија, кој официјално започна на 5 септември, ќе трае до 30 септември.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи