ДНУ Прилеп го издаде јубилејниот зборник

Друштвото за наука и уметност – Прилеп, кое опстојува и се развива 50 години, деновиве го објави јубилејниот зборник кој е збир од оригинални рецензирани трудови, добиени како резултат на научните и стручните сознанија од различните области на членовите.

Презентирани се сознанија за осознавањето, ширењето и примената на научната мисла, со што се дава придонес за развојот на државата.

„Нашата цел е преку 23 -те трудови од 25 научни и стручните соработници, со примената на современите методи и форми, да дадеме придонес за заедницата  при решавањето на проблемите околу економско – технолошкиот напредок на сеопштиот развој“, вели Тодор Алексоски од редакцискиот одбор, потенцирајќи дека ДНУ придонесува за размена на искуства, а организира предавања, научни расправи, тркалезни маси и издава публикации од различни области.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи