Заев: Не мислам дека цела Влада треба да си поднесе оставка

Facebook
Twitter
Email
Print

Play Video

Премиерот Зоран Заев денеска по обраќањето на Енергетскиот форум Македонија 2021, изјави дека според него не треба цела Влада да си даде оставка по пожарот во модуларната болница во Тетово во која животот трагично го загубија 14 лица.

„Четврток, петок, сабота и недела немав изјава бидејќи беа денови на жалост и во моменти на чувствителност не сакав да влијаам на впечатокот. Експертите и институциите треба да испорачаат одговори на прашањата за кои се заинтересирани пред сè семејствата, но и граѓаните. Со огромно сочувство кон семејството ред е да почекаме да се добијат сите одговори за потоа да го кажам своето мислење за оставките.

Трагедии се случуваат насекаде во светот го разбирам високиот морален чин за оставките на министерот, заменикот, директорот и економскиот директор.

Не мислам дека целата Влада треба да си поднесе оставка.

Должност е на Филипче и заменикот Хасани да ја извршуваат функцијата додека не бидат тргнати и до доаѓање на нови“, рече Заев.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи