Волонтеризам на фестивали и манифестации

Play Video

Представниците на Здружение Центар за граѓанска иницијатива (ЦГИ) заедно со представници од Словенија, Латвија и Босна и Херцеговина во периодот од 7-ми до 9-ти Септември присуствуваа на настан во Ниш – Србија насловен “Волонтеризам на фестивали и манифестации” кој се одржа во рамките на проектот “Европска Алијанса за поддршка на волонтери – ЕРАС” каде што ЦГИ е дел од 13-те партнерски организации на проектот.

На настанот учесниците имаа можност да научат повеќе за работата на Младинската канцеларија во Ниш, можностите за волонтирање таму но и методологијата за како се организираат волонтерските активности за време на фестивалот “Дојди на Амфи” кој е организиран од страна на партнерската организација од Србија “Клуб за зајакнување на младите 018 или познат како КОМ 018”. Покрај методологијата, учесниците имаа можност последниот ден од посетата и да ги видат добро организираните волонтери во акција за време на фестивалот кој оваа година се одржа на 9-ти и 10-ти септември во Ниш.

Следен ваков настан, во рамките на ЕРАС проектот, е планирано да се одржи во Португалија кон крајот на Октомври каде ќе се зборува за волонтерите и неформалното образование.

Автор: Центар за граѓанска иницијатива Прилеп

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Play Video

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи