Убиени околу 1.500 китови и делфини во традиционалниот лов на Фарските Острови

На Фарските Острови, автономен регион на Кралството Данска за време на овогодишниот фестивал „Гриндадрап“ убиени се 1.428 китови и делфини, јавува агенцијата Анадолија.

Според медиумите, локалното население годинава убило 1.428 животни, што е највисока бројка на убиени животни од почетокот на традицијата.

И покрај жестокото критикување од  екологистите низ целиот свет за варваризам, традиционалниот фестивал се одржува секоја година.

Oваа традиција во архипелагот датира од 9 век и Фарите сметаат дека месото од китови и делфини е важен дел од нивната исхрана и култура.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи