SpaceX испраќа цивили во орбитата, мисијата ќе трае три дена

Спејсекс утре ќе лансира четири лица на тридневна приватна мисија во орбитата на Земјата, прва со исклучиво цивили. Компанијата на Илон Маск со тоа влегува во борбата за дел од колачот на вселенски туризам.

Летот на SpaceX го изнајми американскиот милијардер Џаред Ајзакмен, 38-годишниот основач и извршен директор на компанијата за обработка на плаќања Shift4 Payment, кој исто така е искусен пилот. Точната сума што ја плати на SpaceX не е објавена, но станува збор за десетици милиони долари.

Мисијата Inspiration4 го комплетира летото во кое милијардерите Ричард Бренсон и Џеф Безос полетаа во вселената со вселенското летало „Virgin Galactic“ и „Blue Origin“ за само неколку дена. Но оваа мисија е далеку покомплицирана и поамбициозна од претходно наведените кои беа во бестежинска состојба само неколку минути, бидејќи ќе се задржи во вселената цели 3 дена.

„Не е дека нема ризици. Ракувате со брзина од 28.000 километри на час околу Земјата. Постојат ризици во такви услови“, рече Ајзакман во епизода од документарецот на Нетфликс за таа мисија.

Заедно со Ајзакман, кој е капетан на мисијата, беа избрани тројца цивили да патуваат низ процес што започна со реклами на Супербоул. Секој член на екипажот е избран да претставува еден столб на мисијата.

Најмладата, Хејли Акрено, преживеа рак на коските како дете. Таа ќе биде првата со протеза во вселената. 29-годишната девојка е избрана затоа што работи како помошник лекар во болницата „Ст. Јуда“ во Мемфис, а другата патничка е нејзиниот донатор, кој си обезбеди место со својата великодушност. Крис Семброски (42) е поранешен ветеран на американското воздухопловство, кој сега работи во воздушната индустрија.

Последното место претставува напредок и беше понудено на Сијани Проктор, 51-годишен професор по географија, кој за малку ќе станел астронаут на НАСА во 2009 година. Таа ќе биде само четвртата Афроамериканка во вселената.

Подготовките на екипажот траеја со месеци и го вклучуваа искуството на Г-силата во центрифуга. Тие, исто така, се обидоа со параболични летови да доживеат бестежинска состојба неколку секунди и да пешачат на голема надморска височина на планината Рение, покриена со снег, во северозападниот дел на САД.

SpaceX веќе достави астронаути на Меѓународната вселенска станица за НАСА десет пати, но ова ќе биде првпат да не однесе професионални астронаути во вселената. Полетувањето е закажано за среда во 2 часот наутро по средноевропско време од местото за лансирање на Центарот Кенеди на НАСА во Флорида, каде беа лансирани мисиите на Аполо на Месечината.

Помалку од 600 луѓе биле во вселената во човековата историја.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи