Втора награда за „TRIO DOLCE“ на Интернационалниот московски музички онлајн-натпревар


Музичкиот состав „Трио Долче“ од Македонија е добитник на втората награда на престижниот Интернационален московски музички онлајн-натпревар (International Moscow Music Online Competition).

„Честа е голема, знаејќи дека во жири-комисија се еминентни уметници и педагози: Aleksey Strelnikov, Denis Chefanov, Inna Jeskova, Jiang Shangrong, Nikolay Ageev, Rieko Saeki, Rovshan Mamedkuliev, Victor Lyadov, Anatoly Kurashov, Kirill Prokopov. Наградата ја освоивме во конкуренција со врвни музичари учесници од цел свет како Полска, Израел, Јапонија, Италија, Русија, Шпанија, Унгарија, Латвија, Германија, Австрија, Естонија, Португалија, Кина и др.“, велат од „TRIO DOLCE“.

 

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи