Најтажната фотографија денес: Морско коњче влече хируршка маска

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Фотографите ширум светот ги испратија своите автентични фотографии за „Награди за океанска фотографија“. Оваа година има 89 финалисти.

Посебно внимание привлече фотографија од Балканот. Грчкиот фотограф Николас Самарас снимил морско коњче кое низ водата влече хируршка маска.

„Често сум во Стратонија, мало село на Халкидики и редовно фотографирам морски коњчиња. Што се променило во водата, има многу ковид отпад“, заклучил Николас.

Ова е уште еден доказ дека допуштивме во океаните да плови отпад, а тоа трагично ја уништува нашата природа.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи