Од вечерва корекции на откупните цени – винариите ќе плаќаат 10 денари за „Смедеревка“, 12 за „Вранец“

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Корекцијата на цената на грозјето за откуп стапува од вечерва, според која откупната цена за „Смедервка“ ќе изнесува 10 денари, а 12 денари за „Вранец“.

На состанокот на министерот Аријанит Хоџа со претставниците на винарските визби е договорено на сите лозари кои веќе го предале грозјето по цена пониска од денеска договорената, разликата во пари винариите да им ја надоместат. Министерот потсети дека ќе продолжи дополнителната мерка од 2 денари директно за лозарите.

„Откупот ќе продолжи непречено.Министерот во договор со винариите вети дека ќе се откупи целата количина на произведено грозје и дека нема да остане ниту еден килограм неоткупен“, информира Министерството за земјоделство.

Министерот Хоџа за Канал 5 изјави дека државата се помалку ќе интервенира со буџетски средства сега и во иднина при октупот на грозјето и ќе работи на воспоставување на врските меѓу лозарите и винариите.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи