Јапонците живеат најдолго, моментално има 86 илјади луѓе со над 100 години

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Бројот на луѓе кои имаат над 100 години во Јапонија надмина 86.000 лица, пренесe Анадолија. Јапонија ја има една од најстарите популации во светот. Просечната возраст на жените во Јапонија е 87,74 години, а мажите 81,74 години.

Јапонското Министерство за здравство објави извештај за статистиката поврзана со стареењето на населението во земјата.

Во моментов, во Јапонија живеат 86.510 луѓе на возраст над 100 години, од кои 76.450 се жени, а 10.060 мажи.

Најстарата жена во Јапонија е 118-годишната Танака Кејн од Фукуока. Најстариот Јапонец е 111-годишниот Уеда Микизо од Нара.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи