Драмската секција „Слободно театарче“ супер успешна, над 70 ученици поминале низ неа

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Во ова издание на Инфо Регион разговараме со координаторот и почесен член на драмската секција „Слободно театарче“ при СОУ „Ѓорче Петров“ од Прилеп, Филип Стојаноски.

Почетоците на драмската секција се од 1998 година под раководство на професорката по македонски јазик и литература Билјана Тинтоска. Драмската секција со свои сценарија има подготвено и изиграно бројни претстави за чии теми секојдневието е непресушен извор, па така овие драми го отсликуваат секојдневието, предизвиците, проблемите, успесите и се она што не опкружува.

Во пандемиски услови, драмската секција и членовите успеале да подготват две претстави. Какво беше нивното искуство и како се одвивала припремата во такви вонредни услови?

Погледнете повеќе во разговорот.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи