Заев: Она што го знам е дека Рашковски има решение од суд кога точно да оди на лекар

Facebook
Twitter
Email
Print


Дел од медиумите вчера објавија фотографија на која се гледа поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски како се движи по улица во Општина Аеродром.

Премиерот Зоран Заев денеска одговарајќи на новинарски прашања за Рашковски, рече дека она што тој го знае е дека Рашковски има решение од суд со кое му е дозволено во точно определено време да оди на лекар заради здравствени потреби.

„Правосудните ограни и МВР соопштиле дека тој има дозвола од суд во точен период кога да оди на лекар и тоа го прочитав во медиумите. Ниту знам јас зошто е виден да се движи слободно, но знам дека има решение од здравствени потреби, точно колку пати во неделата и во кој ден“, одговори Заев.

Рашковски се наоѓа во куќен притвор како осомничен во истрага за набавка на софтвер во периодот додека беше генерален секретар.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи