Симовски: Ниедно лице нема влезено во податоците од пописот, бројката за попишани Бугари не заслужува коментар

Facebook
Twitter
Email
Print


Темпото на попис е подобро од очекуваното. Просекот е околу 100.000 граѓани на дневно ниво, вели директорот на ДСЗ, Апостол Симовски во гостувањето на емисијата „Утрински брифинг“.

Според Симовски, веб-страницата на ДЗС е цело време под напади.

„Откако почна пописот цел на хакерски напади е нашата веб страница. Имаше обид да се нападне и системот. Не сум стручњак во оваа област, но знам дека штета не е направена, но штета е што нашата веб страна е ретко досатапна за граѓаните“, рече Симовски.

Во однос на шпекулациите во бугарските медиуми за бројот на попишани Бугари, Симовски потенцира дека такво нешто нема.

„Такво нешто не заслужува коментар. Ниедно лице нема досега влезено во податоците кои се досега собрани“, вели Симовски.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи