Денеска се празнува Светиот пророк Мојсеј Боговидец, се верува дека на овој ден водата се претвора во вино

Facebook
Twitter
Email
Print


Голем водач и законодавец на народот Израилски. Роден е во Египет околу 1550 година пред Христа. Четириесет години живееше во Египет на дворецот на Фараонот; четириесет години живееше како пастир во созерцание на Бога и на светот; а последните четириесет години го водеше народот низ пустината во Ветената Земја, којашто ја виде, но не влезе во неа, бидејќи во едно Му згреши на Бога (4 Мојсеева 20, 12). Се упокои во сто и дваесеттата година од својот живот. Како чудотворец, според зборовите на Свети Василиј Велики, Мојсеј беше предобраз на Христос. Се јави на гората Тавор при Преображението на Господ. А според сведоштвото на Свети Јован Лествичник, им се јавувал на монасите во Синајскиот манастир.

Првите пет книги од Стариот Завет се јадрото на петте книги на Мојсеј . Праќање пораки – Книгата за создавањето на светот Излез – книги иселување, Левит – книги за свештенството и жртви, броеви – книги за броеви, Второзаконие – книгата Второзаконие.Тој е роден во Египет околу 1300 пред нашата ера. Тој почина на границата на Ветената земја во 120 години од земниот живот. Се слави како светец.

Се верува дека на овој ден водата се претворала во вино.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи