Документарниот филм „Ironman“ добитник на наградата East Silver Caravan Award

Facebook
Twitter
Email
Print


Документарниот филм со работен наслов “Ironman”, во продукција на ОПИУМ ФИЛМ од режисерите Кирил Каракаш и Светислав Подлешанов е добитник на наградата East Silver Caravan Award, во програмата Beldocs in Progress на 14. БЕЛДОКС Меѓународен фестивал за документарни филмови во Белград, Србија (14.Beldocs International Documentary Film Festival) кој се одржа од 13-16 Септември 2021.

Филмот се снима и развива веќе 3та година, а досега бил на следните работилници за развој на документарни филмови, како единствен претставник од нашата држава:

– Beldocs Academy, 2019; Belgrade, Serbia. Training & Pitching program during Beldocs International Documentary Film Festival.

– BDC Discoveries, 2019; Sofia, Bulgaria; Prizern, Kosovo; Leipzig, Germany. Training and pitching program of Balkan Documentary Center, with sessions in Sofia, Prizren (during DokuFest) and Leipzig (during Dok Leipzig).

– Sarajevo Talent Campus – Pack & Pitch; Sarajevo, Bosnia and Herzegovina. Training & Pitching program during Sarajevo Film Festival 2019.

– Baltic Sea Docs, 2019; Riga, Latvia. Training & Pitching program

– Co-Pro Dox Forum 2019, 10.Makedox International Documentary Film Festival 2019, Macedonia.

– Balkan Film and Food Festival – Pitching Session 2019, Pogradec, Albania (WON Best Balkan Story Award)

– Sound design workshop on 11.Makedox International Documentary Film Festival 2020, Macedonia.

Филмот досега два пати е одбиен за финансирање на филмски проекти од страна на Агенцијата за филм на РСМ.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи