За 2 недели се заразиле 937 деца на возраст до 19 години од кои 80% се ученици

Facebook
Twitter
Email
Print


Податоците на Институтот за јавно здравје покажуваат зголемување на бројот на болни деца од почетокот на учебната година. Според овие податоци во рок од 14 дена, заболени се 937 деца на возраст до 19 години, а од нив 80 % се деца кои одат на училиште.

Министерката за образование и наука Mила Царовска денеска изјави дека нема промена во бројот на заболени ученици, односно дека и натаму станува збор за 0,2 % од учениците кои посетуваат настава со физичко присуство. Пред три дена таа соопшти дека околу 240 илјади ученици посетуваат настава со физичко присуство.

Но, податоците на Институтот за јавно здравје пак, говорат за поголема раширеност на коронавирусот меѓу учениците – односно, од 937 деца на возраст до 19 години, 80 % се деца кои одат на училиште, или претворено во бројки – станува збор за околу 750 ученици болни од ковид-19. Ако овие бројки ги претвориме во проценти, излегува дека 0,31 % од учениците се активни на ковид-19.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи