Претседателката на Антикорупциска смета дека оставката на Филипче треба да биде прифатена

Facebook
Twitter
Email
Print


Претседателката на Антикорупциската комисија, Билјана Ивановска, смета дека оставката на министерот за здравство Венко Филипче треба да биде прифатена од премиерот Зоран Заев по трагедијата со модуларната болница во Тетово.

„Се прави збрка во јавноста помеѓу оставка од морална причина и професионална одговорност и можеби затоа таа оставка ни се чини како задоцнета. И се добро човек да направи со ваква дамка му се става лош белег. Лично не верувам дека вмешал прсти во трагедија, но ваквите зборувања оставаат лош белег на целокупната работа. На него му беше ставено врз плеќи речиси се во изминатиот систем“, рече Ивановска.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи