Oд вкупно 297 кандидати за градоначалници, само 26 се жени

Facebook
Twitter
Email
Print


Модерните демократии се гордеат со својот капацитет да обезбедат еднаквост за сите граѓани, без разлика на возраста, полот, религијата, етничката припадност, итн. Сепак, сите општества мораат да се справат и со прашањето на родова еднаквост, а во најголемиот број случаи тоа е долготраен процес.

Политичката застапеност на жените е клучен предуслов за подобро влијание и вклучување на жените во креирањето на политиките. Минималниот праг од 30% застапеност на жените на сите нивоа и сектори е прифатен меѓународен стандард.

За жал, статистиката покажува дека сепак сме далеку од целосна реализација на овој процент.

Во пресрет на локалните избори 2021, АГОРА ги анализира поднесените кандидатски листи и во следните недели ќе споделува факти кои тангираат повеќе области од работењето на нашата организација.

Според нивната анализа, како најочигледна се јавува разликата во родовата застапеност на кандидатите, особено за функцијата Градоначалник. Од вкупно 297 кандидати, само 26 се жени.

(Извор: Државна Изборна Комисија, 16.09.2021)

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи