Заев: Растот на цените во државата е помал од растот на цените на светско ниво

Facebook
Twitter
Email
Print


На новинарско прашање за растот на цените во  Македонија, премиерот Зоран Заев кажа дека растот на цените кој што се случува во државата не е поголем туку е помал од генералниот раст на цените на светско ниво.

„Растот на цените кој што се случува во државата не е поголем, напротив е помал од генералниот раст на цените на светско ниво. Kорона кризата предизвика одредени проблеми, кои направија покачување не само на прехранбени продукти туку и на метални и други производи. Кај нас се уште инфлацијата е 1.8% коригирана е во буџетот и очекуваме да не помине 2.2% тоа е во рамките на нормалата и за секој пад државата е тука да интервенира. Нашата интервенција за намалувањето на ДДВ-то на цената на струјата од 18 на 5 % за 13 % е токму една од најважните услуги, електричната енергија влијае на сите други цени и сеу ште ја држиме стабилно да не се покачува“, кажа Заев.

Тој додаде дека засега нема причина за поскапување на лебот, бидејќи пазарните услови се исти, а воедно државата прави откуп на пченицата за државните резерви и повторно ги пушта во промет во улога на балансер.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи