Денеска сончево и топло време, УХМР предупредува за посвежо време од четврток до сабота

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Времето денеска во поголем дел од земјава ќе биде сончево со умерена облачност, а во северните делови променливо облачно со сончеви периоди. Попладне и во вечерните часови ќе има зголемена облачност со услови за локален слаб дожд. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен ветер од северозападен правец.

Во Прилеп и регионот, температурата ќе се движи од 12 °C до 24 °C.

УХМР со актуелно предупредување:

Под влијание на продор на постудена воздушна маса до четврток ќе преовладува променливо облачно и значително посвежо време со умерен до засилен ветер од северен и северозападен правец. Утре ќе има повремен локален дожд. Од четврток до сабота утринските температури ќе бидат многу ниски, кога на некои повисоки места ќе се спуштат и до 0 степени.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи