Есенска рамноденица – вечерва во 21:22 часот замислете си желба


Есенската рамноденица го означува почетокот на есента на северната хемисфера. Есента 2021 година пристигнува денеска, 22 септември во 21:22 часот.

Рамноденицат играла значајна улога во културата на сите цивилизации од минатото. Во Македонија, најстарото познато наоѓалиште на кој се определувал датумот на рамноденицата е Кокино, од околу 1800 г. п.н.е.
Денот кога денот и ноќта траат 12 часа, не само што го означува почетокот на есента, туку и овој ден се смета за многу моќен период за ритуали и примена на бројни народни верувања и обичаи.

Во 21:22, погледнете во небото и повторете ја желбата трипати, бидејќи според народното верување, таа сигурно ќе се оствари.

Во време кога истата должина на ноќта и денот го најавува доаѓањето на зимата, овој празник бил симпатичен магичен гест кој требало да обезбеди доволно храна за зимскиот период со изнесување и јадење на најдобрите плодови од жетвата.

Според традицијата, Богот на светлината ја загубил битката против својот темен близнак и алтер его, Богот на темнината.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи