Бугарски медиуми: Победа! За Македонија веќе не сме „окупатори“!

Facebook
Twitter
Email
Print


Бугарските медиуми ја пренесоа изјавата на премиерот на Македонија, Зоран Заев дека ќе се менуваат учебниците кои ги содржат термините „бугарски фашистички окупатор“.

„Победа! За Македонија веќе не сме „окупатори“! Заев вети дека ќе се тргнат лагите од учебниците“, се само дел од насловите и текстовите во медиумите.

Дел од бугарските медиуми пренесоа дека пораката се совпаднала со Денот на независноста кој вчера го одбележа Бугарија.

Заев изјави дека целта во политичките преговори со Бугарија е да се избрише зборот „бугарски“ од учебниците и спомениците затоа што тоа било во европскиот дух на сфаќање на фашистичкиот период без додавање етничка боја.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи