Данска ќе ни донира 250 илјади вакцини „Џонсон“

Facebook
Twitter
Email
Print


Здравствените власти очекуваат деновиве Данска официјално да ја објави донацијата на 200.000 дози вакцини од производителот „Џонсон“, рече на денешната прес конференција министерот за здравство, Венко Филипче.

Како што кажа тој, станува збор за вакцина којашто ќе има рок за употреба до 2023 година.

Вакцината на „Џонсон“ е единствена вакцина која се дава во една доза.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи