Пендаровски се обрати на знаковен јазик по повод Меѓународниот ден на знаковниот јазик

Facebook
Twitter
Email
Print

Претседателот на државата, Стево Пендаровски, преку знаковен јазик го честиташе Меѓународниот ден за знаковниот јазик на сите глуви и наглуви граѓани.

„Да им овозможиме непречен пристап до знаковниот јазик и услугите на знаковен јазик на сите наши глуви и наглуви сограѓани. Да помогнеме да ги премостат бариерите со кои се соочуваат во комуникацијата со институциите.

Да не заостануваме зад светот во унапредување на знаковните јазици како дел од јазичната и културната разновидност“, порача претседателот Пендаровски.

Да им овозможиме непречен пристап до знаковниот јазик и услугите на знаковен јазик на сите наши глуви и наглуви сограѓани. Да помогнеме да ги премостат бариерите со кои се соочуваат во комуникацијата со институциите. Да не заостануваме зад светот во унапредување на знаковните јазици како дел од јазичната и културната разновидност.

#WeSignForHumanRights #InternationalDayOfSignLanguages #IDSL2021

Posted by Stevo Pendarovski on Thursday, 23 September 2021

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи