Филипче: Се препорачува трета доза вакцина

Facebook
Twitter
Email
Print


Министерот за здравство Венко Филипче денеска на прес конференција изјави дека се препорачува трета доза од вакцината против ковид-19 за сите лица над 60 години, медицинските лица и пациентите со хронични болести.

„Вчера пристигнаа 100 000 вакцини „Фајзер“, 50 000 од „Синовак“. Се зголемува бројот на слободни кревети на Инфективна клиника како и на интерните клиники. Нови препораки, се препорачува трета доза на вакцина за граѓани над 60 годишна возраст и кај здравствени работници без разлика на возраста како и за хроничните болни без разлика на возраста. Третата доза ќе биде од „Фајзер““, вели Филипче.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи