Димитров: Бугарија го прекрши Договорот за добрососедство, не може да имаме напредок во преговорите кога се уценува

Facebook
Twitter
Email
Print


Никола Димитров, вицепремиерот за европски прашања денеска на прес-конференцијата коментираше за односите меѓу Бугарија и Македонија. Тој кажа дека најголемиот проблем се уцените од страна на бугарската страна, и дека Бугарија го прекришла членот 2 од Договорот за добрососедство.

„Голем проблем за напредок во разговорите е атмосферата на уцена. И македонскиот народ и бугарскиот народ имаат една изрека, „Со сила нема убавина“. За вистинска блискост и вистински напредок не може да стане збор ако опстане оваа атмосфера на уцена. Не може да имаме блискост и напредок кога се уценува“, истакнува Димитров.

Димитров нагласува дека политиката може да создаде позитивна клима, но дека сега односот е изместен поради постапките на Бугарија.

„Бугарија го прекрши членот 2 од Договорот, според кој Софија ќе ни помага на европскиот пат, а не да нè блокира и да ни одмага. Ние доживеавме две вета и доживеавме проблематизирање на нешто што е многу внатрешно, проблематизирање на нашиот јазик на европско ниво и во таа смисла овие чекори го направија искрениот дијалог тежок. Тоа е главниот проблем“, изјави Димитров.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи