Акику: Скопје ќе биде првиот град со 5Г мрежа

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on email
Email
Share on print
Print


Скопје ќе биде првиот град во Македонија кој ќе ја користи 5Г мрежата, соопшти денеска директорот на АЕК, Јетон Акику гостувајќи во емисијата „Утрински брифинг“.

Што се однесува до моменталната состојба на брзината на интернет во државата, Акику вели дека половина од државата има брз интернет.

„Приближно 24% од домаќинстватата во Македонија имаат склучено договор за 20 до 30 МБ во секунда и 21% од домаќинствата имаат склучено договор помеѓу 50 и 100 МБ“, вели Акику.

Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи