Компјутер ја допиша „Десеттата симфонија“ која Бетовен ја остави незавршена


Moжеби еден ден ќе имате омилена песна напишана од компјутер. Ова не е толку далеку од доменот на научната фантастика како што мислите.

„Деветтата симфонија“ на Лудвиг ван Бетовен е една од најпознатите симфонии во историјата на музиката. „Десеттата симфонија“ Бетовен не стигнал да ја заврши. Ја почнал и оставил белешки за неа пред да почине, во 1827 г.

Група композитори и експерти направиле програма со вештачка интелигенција која ја завршила симфонијата. Симфонијата наскоро ќе биде изведена од страна на оркестар.

Дел од симфонијата во видеото во продолжение.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи