Петличковски: Трета доза нема да помогне за колективен имунитет, бидејќи има луѓе кои не примиле ниту прва доза

Facebook
Twitter
Email
Print


Директорот на Институт за имунологија, Александар Петличковски смета дека третата доза нема да помогне во зголемување на колективниот имунитет.

„Бустер дозата кај нас нема многу да помогне за колективен имунитет, бидејќи има луѓе кои не примиле ниту прва доза“, изјави во интервју на Утринска на Телма, директорот на Институт за имунологија, Александар Петличковски.

Петличковски смета дека треба да се вакцинираат и децата, односно населението под 18 години.


Не е дозволено преземање на оваа содржина или на делови од неа, што се однесува на текст фотографија видео без дозвола од редакцијата на ИНФО КОМПАС.

Можеби ќе ве интересира

Следете не на facebook

 

Вашата поддршка многу ни значи